Baktériumok a WC-ülőkén! Tényleg fontos az elővigyázatosság?

Mondhatnánk, hogy lerágott csont, hogy a nyilvános mosdóban ne üljünk rá az ülőkére, ezt mindenki tudja. Sőt! Az első dolgok között van, amit a gyerekeknek megtanítunk.

 

Vajon egy irodai közös mosdóban is leselkednek ránk veszélyek?

A válasz egyértelműen: igen!

 

Nem csak a látványosan piszkos mosdókban van esély a fertőzésekre, de a látszólag tiszta helyiségek is tartogathatnak kellemetlen meglepetéseket.

(Még úgy is, hogy egy konyhai szivacson több a baci, mint a WC-ülőkén!)


Sok tévhit kering arról, hogy milyen fertőzések szedhetőek össze egy nyilvános mosdóban.

 

Lássuk a tényeket a bacikról és következményeikről:

A Micrococcusok gennyes bőrfertőzéseket, a Coryneform baktériumok diftériát, májgyulladást, a Streptococcusok torokgyulladást, bőrfertőzést, tüdőgyulladást, a Pseudomonasok húgyúti fertőzést és vérmérgezést, az enterobaktériumok húgyúti fertőzést, tífuszt, illetve szalmonellózist, shigellózist okozhatnak.

 

Hát ezek nem hangzanak túl jól…

 

Azonban nem kell egyből megijedni! A fertőzéshez a kórokozóknak nagy számban kell a megfelelő helyre jutniuk. Vagyis normál higiénia viszonyok között az átvitel nehezen elképzelhető.

Például a szalmonellafertőzéshez (ami szájon át terjed) mosatlan, koszos kézzel kellene ennünk.

Kerüljük továbbá az érintkezést az ülőkével, ha valamilyen bőrsérülésünk van, ezzel is csökkentve a kockázatot.


A vírusok is tartogathatnak veszélyeket. A wc-ülőke, az öblítő gomb, a kilincs, mind mind olyan eszköz, melyek kézről kézre adják pl. a influenza vírust, ezek fertőtlenítése járványos időszakban még fontosabb. (Forrás: webbeteg.hu)

 

A legfontosabb megelőzés az alapos, szappanos kézmosás, valamint az eszközök rendszeres fertőtlenítése. Kéztörlés után a legjobb, ha papírtörölközőt használsz, semmiképpen sem textilből készültet, mert azok ideális otthont nyújtanak a baciknak, nedvességük miatt.


Nem csak az ülőke lehet veszélyes! Sőt!


A fülkébe belépve hosszú papírcsíkot tépsz le a wc papírból, majd gondosan körbehelyezed a deszka körül. Ismerős?


Ez szuper elővigyázatos lépés, kivéve, ha előtte megérintetted a kilincset, vagy a wc papír adagolót. Esetleg mosdó használat előtt, nem mostál kezet...

Minden, amit mások is megérinthetnek a kezükkel az potenciális baci forrás.


Öblítéskor az apró szennyeződések képesek nagy ívben lerakódni, így megtelepedhetnek a papír adagolón, az ajtón és a kilincsen, a WC fedelén vagy éppen a ruházaton. Ezért egy közös mosdóban nem csak az ülőke tartogat veszélyeket!


·        Belépéskor mindent csak is papírral érints meg (lehetőleg ne a bent található wc papírral, ami szintén ideális hely lehet a baciknak)

·        Mosdó használat előtt és után is moss kezet szappannal és meleg vízzel.

·        Használj fertőtlenítőszert, fertőtlenítő kendőt.

Fertőtlenítőszert nemcsak a wc deszkán ajánlatos alkalmazni, hanem a többi felületen is, amihez hozzányúlunk. Így például az ajtókilincset és a szappanadagoló gombját is letörölhetjük vele.


A papírpazarlás ára


A WC-papír, mint elképzelt védőréteg köztünk és az ülőke között biztonságérzetet adhat.

Azonban a rengeteg papír, amit az ülőke körberakására használunk fel, mind kárba megy, így ez a megoldás a legkevésbé sem gazdaságos.

 

A WC-papír pazarlása nem csak a pénztárcánknak, de a környezetnek is káros! ( fa és energia felhasználás tekintetében is)

 

A rengeteg papír már önmagában is káros, de nem csak a lebomlási ideje és a sok felesleges papír felhasználás miatt, hanem azért is, mert sok esetben túlságosan sok papír kerül a wc-be, amit egyszerre akarnak lehúzni, ez pedig a legtöbbször duguláshoz vezet.


A szakemberek szerint a legtöbb problémát a többrétegű papírok okozzák, mivel ezek nagyon lassan oldódnak a vízben, így a lefolyóban is sokáig ottmaradnak, ami duguláshoz vezet. A probléma megoldásához pedig szakembert kell hívni, ami megint csak plusz költségeket jelent a cégnek. 


Hogyan lehet higiénikus a WC használat, pazarlás nélkül?

A megoldás a WC-ülőke fertőtlenítő használata!

 

Miért jó választás a fertőtlenítő adagoló a mosdóba?

· Használatával csökkenthető a wc papír pazarlás a kollégák/vendégek között!

· Csökkenti a beszerzési és az üzemeltetési költségeket.

· Környezetbarát, mert nincs papírpazarlás!

· A készülékeket ritkán kell után tölteni, ezért nagyon gazdaságosak.

· Elkerülhetőek a dugulások, amit a sok wc papír egyszerre történő lehúzása idéz elő.

· Egyszerű a használata: az adagoló segítségével megfelelő mennyiségű fertőtlenítőszert tudunk felvinni a wc papírra, zsebkendőre, amivel egyszerűen csak körbe kell törölnünk az ülőkét használat előtt.

· A fertőtlenítő segítségével a kilincset és az öblítő gombot is megtörölhetjük.

· A töltőanyagok bőrbarát készítmények (figyeljünk oda a gyártó kiválasztására)

· A wc mindig steril, hiszen a felhasználó maga végzi el a fertőtlenítést.

· Egy higiénikus mellékhelyiség növeli a cég presztízsét.

 


Az ülőke fertőtlenítésével, sokkal higiénikusabb mosdót kapunk, mintha elkezdenénk az ülőkét több réteg papírral körbe rakni. Ráadásul a pénztárcánkat és a környezetet is védjük vele! :)

 

Nézz szét fertőtlenítő adagoló megoldásaink között!